112 | VELKÁ STĚNA

    ŠKAPA Michal (1978)

    Akryl na plátně, 135 x 135 cm, datace 2011, signováno zezadu na blindrámu MICHAL ŠKAPA.
    Přední český výtvarník, grafik a graffiti umělec a výrazný člen streetartové generace pražských writerů druhé poloviny 90. let, která po sametové revoluci etablovala graffiti na našem území. Svou uměleckou kariéru započal v ulicích Klárova a na Letné, kde tvořil pod pseudonymy 2Rock, Key nebo Tron 834. Dnes se však již dle svých slov venkovnímu graffiti nevěnuje, ačkoliv jeho pozornosti jistě neuniká. Svou zkušenost z ulice si umělec přenesl do ateliéru — jeho studiová tvorba se vyznačuje různorodostí využitých materiálů i výsledných formátů. Mezi jeho díly nalezneme rozměrné nástěnné malby – tzv. muraly, akrylové abstrakce, airbrushové figurativní kompozice, ale také site-specific instalace a prostorové objekty. Škapa má za sebou řadu výstav v prestižních galeriích po celé ČR (např. GHMP, Mánes, DOX, Trafačka, Gask v Kutné Hoře, GAVU v Chebu aj.), v roce 2010 rovněž reprezentoval Českou republiku na výstavě v EXPO 2010 v Šanghaji. Na podzim roku 2014 uspořádal v pražské The Chemistry Gallery velkou samostatnou výstavu Graffoman; jeho zatím poslední výstava se konala tento rok ve Ville Pellé a nesla název Babylon. Škapa patří mj. mezi zakladatele sítotiskové dílny Analog!Bros a je blízkým spolupracovníkem vydavatelství BiggBoss. V aukci nabízený obraz, Velká stěna z roku 2011, se svým rozměrem řadí do Škapovy velkoformátové tvorby a zároveň je skvělou ukázkou přenesení tradice klasického streetart graffiti do umělcova studia. Škapa v tomto případě pracuje s plátnem v ateliéru stejně, jako by pracoval venku se zdí, přičemž k malbě využívá podobné prostředky. Námět obrazu sice přejímá techniku graffiti, nicméně výsledné plátno je vysoce abstraktní, z tmavého mlhovitého podkladu vystupují do popředí v kontrastu malby jemné ostře geometrické a místy vzájemně se prolínající bílé linie, které pokrývají celou plochu obrazu. Škapa tak v tomto díle pozvedá prostou linii jako základ celého umění graffiti, její abstraktnost zároveň dodává celému obrazu silný emocionální náboj.