• PORTRÉT MUŽE

010 | PORTRÉT MUŽE

SLAVÍČEK Antonín (1870 Praha - 1910 Praha)

Olej na lepence, 54, 5 x 35, 5 cm, rámováno, datováno 1886, značeno vlevo dole Slavíček, zezadu opatřeno štítkem Národní galerie v Praze.
Komentář PhDr. Mgr. Michaela Zachaře:
Není známo mnoho prvotních Slavíčkových olejů z doby jeho mladických let před vstupem k profesoru Mařákovi. Do tzv. mnichovského období před rokem 1887 řadíme právě několik portrétů, stavěných staromistrovsky s obřadnou vážností, s precizní kresbou i krotkým apartním koloritem. I tento portrét neznámého starce, nejspíše kopie dle některého z obrazů ve staré mnichovské Pinakotéce, musíme počítat k těm zdařile vyvedeným.
Krajinář, studoval u J. Mařáka na akademii v Praze. Jeho tvorba představuje jednu z nejosobitějších reakcí na radikální proměny evropského malířství 2. poloviny 19. století, které českému umění otevřela např. Chittussiho krajinomalba. Bytostná malířskost, stále více se uvolňující práce s barvou, barevnou skvrnou a světlem přibližuje jeho tvorbu impresionismu. Příznačným rysem jeho tvorby však je zároveň směřování k expresi a psychologickému, citovému prohloubení námětu. Častá melancholie jeho krajin a městských scenérií odkazuje i k jeho přináležitosti ke generaci, jejímž východiskem byl symbolismus.
Autor viz T 2/459, TD 167, 224, TB 31/129, B 9/644, NEČVU 2/755.

  • zpět