115 | TORZA STROMŮ (KRAJINA V ORLICKÝCH HORÁCH)

    TRAMPOTA Jan (1889 - 1942)

    Olej na plátně, 85 x 96 cm, rámováno.
    Opatřeno odborným posudkem PhDr. Jaromíra Zeminy.
    Komentář PhDr. Jaromíra Zeminy:
    Trampotovy obrazy Orlických hor, kde Pěčín pro něho znamenal to, co pro Jindřicha Pruchu Županda a pro Václave Rabase Krušovice, patří k nejčeštějším obrazům české krajiny – jimi Trampota objevil veřejnosti její dosud málo známou tvář. Stejně jako malířství miloval přírodu a v tom se podobal Pruchovi. Byl to vynikající kolorista a konstruktér malby, vedený bytostnou potřebou harmonie, která ho přibližovala k neoklasicismu. Posuzovaná krajina má všechny podstatné rysy Trampotovy zralé tvorby, kterou charakterizuje od prvních tahů štetcem jasná představa obrazové skladby, takže každý obraz působí hotově, i když není zcela dokončen.