121 | V PROTISVĚTLE

    TYPLT Vladimír (1975)

    Olej na plátně, 145 x 200 cm, datace 2013, signováno vpravo dole TYPLT 13.
    Provenience:
    Z ateliéru autora.
    Nabízený obraz jednoho z vedoucích osobností současné české malby je výtečným příkladem autorovy práce po roce 2010. Dílo svým námětem navazuje na plátno z roku 2010 se jménem Žháři, kde chlapci pozorují vzdálený požár. Tento námět posléze autor genderově obměnil a taktéž přinesl do námětu větší dávku emocí, když dívky, žhářky otočil čelem k divákovi a nechal aktérky promluvit svým rozpoložením. Autor konfrontoval přihlížejícího s pohybem a aktem žhářství dívek, které běží od centra požáru, od bílé záře zosobňujícího, běží dál, dál od svého skutku. Obraz podaný do aukce úzce souvisí s dalšími díly v této sérii, a to s dílem Neohlížej se (2011) a Kam teď? (2013), mezi které by divák mohl nabízený obraz vložit. Lubomír Typlt je svým přístupem k barvě, svými náměty a jejich řešeními zářnou výjimkou českého prostoru a velkým současným českým umělcem a dílo V protisvětle je toho výtečným a reprezentativním příkladem.

    • dosažená cena: 120 000 CZK