128 | PŘEDJAŘÍ U ŘEKY

    ULLMANN Josef (1870 - 1922)

    Olej na lepence, 51 x 61,5 cm, rámováno, datace, signováno vpravo dole J. Ullmann.
    Josef Ullmann v nabízeném díle snoubí vše, co se naučil v krajinářské škole a dotváří a přichází s novými podněty, jež z něho v době po roce 1900 dělají vyhledávaného umělce, jímž je i dodnes. Dílo Předjaří u řeky je krásným příkladem české varianty impresionistického výrazu, interpretace zvoleného námětu. Josef Ullmann se zde ukazuje jako mistr barevné skvrny, s jejíž pomocí zde vytváří pocit chvění, vzduch prohánějící se zimní krajinou. Předjaří je zde zosobněno postupným táním sněžné pokrývky, která po zimní měsíce zahalila celý kraj. Ullmann do prvního plánu díla postavil dvě uzké břízky, jak hledí do kraje, na kraji řeky. Josef Ullmann proslul svou osobitou kombinací tónů barev a jeho práce například s fialkovou vytváří s polu s ostatními barvami krásný efekt rozesvícení, který zdánlivě nesouvisí s nečasem, jež promnělivé předjarní počasí přináší. Malíř zde za pomocí vyrovnané kompozice, barevnosti a v neposlední řadě i osobité techniky malby podal náladu v zachycené krajině a přinesl nám krásné svědectí nejen o místě samotném, ale taktéž i o své výrazné a svérázné tvorbě.

    • dosažená cena: 170 000 CZK