• RODINA V SALVARSKÉM PARKU, NIÉVRE/ LA FAMILLE AU PARC DE SALVAR

222 | RODINA V SALVARSKÉM PARKU, NIÉVRE/ LA FAMILLE AU PARC DE SALVAR

VILLEÓN Victor Auguste Marie de la Emmanuel (1858 – 1944)

Olej na plátně, 60,5 x 73,5 cm, rámováno, datace 1916, signováno vlevo dole E. de la Villeón.
Vystaveno a publikováno:
Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2014, str. 62, zezadu štítek a razítko.
Máme možnost pohlédnout na dílo jednoho z pozdější generace francouzských impresionistů. Emmanuel Villéon ve svém díle čerpal ze svých starších současníků Moneta, Cézanna či Van Gogha. Villéon se v nabízeném díle přestavuje jako malíř harmonie, tiché radosti a rovnováhy přírody s lidským aspektem. Malíř v díle ztvárnil svou oblíbenou letní destinaci v parku Salvar, dnes soušást parku Morvan, ležícího poblíž povodí Ni?vre a ve stejnojmenném departmentu. Malíř zde zobrazil klidnou chvilku rodiny můžeme se jen domnívat, jestli té své. Ta, roztroušena po lesíku na různé skupinky, vytváří figurální stafáž a dotváří líbeznost místa. Nejblíže k divákovi je sedící ženská postava v dobových bílých šatech se slaměným kloboukem s květenou, v poklidu rozjímající. Villéon v dile využil techniky malby skvrnou jejích plných hranic a vytvořil tak komplexní dílo o těch nevyšších kvalitách. Zobrazení je velice hmotné a nanesená barva se stará o dotvoření finální podoby jež diváka vnáší do samotné scény, je přímo plastická, a vybízí k doteku. Emmanuel Villéon v nabízeném díle potvrzuje kvality francouzské impresionistické školy a předkládá výtečnou práci v mistrné kvalitě.

  • dosažená cena: 490 000 CZK