086 | EVIČKA

    ZOUBEK Olbram (1926 - 2017)

    Patinovaný bronz, 71 cm, datace 2004, značeno Olbram Zoubek.
    Posoudil a pravost potvrdil Jan Grec
    K dílu přináleží certifikát pravosti nadace Kmentová Zoubek.
    Autorem nabízeného díla je český sochař, který se vvýrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky, jeden z nejvýznamnějších domácích autorů druhé poloviny dvacátého století. Již během studia na gymnáziu zahořel vášní k výtvarnému umění. Později se stal členem Unie výtvarných umělců, skupiny Trasa a Nové skupiny, Zoubkův osobitý styl je charakteristický zredukovaným vytvarováním plastik, výraznou vertikalitou, rozrušeným povrchem a autorovu spřízněností a reakcí na antické dědictví. Autorovu tvorbu ovlivnili klasikové moderního sochařství, typické jsou pro něj dlouhé, protažené postavy s dramatickým projevem gest a nakloněním, stejně je tomu také u v aukci nabízené sochy s názvem ´Evička´. Jedná se o figuru ženského aktu v již zmíněném mírném naklonění. Zoubek ve svém díle předvádí vytříbenou práci s kovem, který i přes charakteristické „drsné” opracování materiálu, působí naopak velice měkce a poddajně. Postoj, který žena ve výrazně vertikální kompozici celého díla zaujímá, navozuje mystickou atmosféru, tělo jako by se chtělo každým okamžikem odlepit od plochy soklu a vzlétnout do prostoru. Výraz ženiny tváře tuto tajemnou auru jenom utvrzuje, ostatně je to právě křehkost a určitý cit pro vystižení dané nálady či emoce, který je pro Zoubkovu sochařskou tvorbu charakteristický. ‘Evička´ je skvělou příležitostí pro všechny sběratele i obdivovatele umění Olbrama Zoubka.

    • dosažená cena: 130 000 CZK