102 | LOĎKY

    ZRZAVÝ Jan (1890 – 1977)

    Pastel na papíře, 14,5 x 19,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1953, signováno vpravo dole Jan Zrzavý 53.
    Posoudil a pravost potvrdil prof. PhDr. Jaromír Zemina.
    Před námi se nabízí klasický námět autorova bretaňského období. Tato krásná, jemně vytvořená kresba Jana Zrzavého je příkladnou interpretací pobřeží severní Francie. Zpodobněné loďky, jak ty na souši, tak ta plující ve vodě, jako by levitovaly v prostoru, dodržovaly svébytné fyzikální zákony. Též barevnost, kterou zde malíř použil, je pro práce s tímto námětem typická. Jemné až křehké valéry tónu zde přinášejí takřka kontemplativní pocit a diváka přímo objímají. Dalším znakem projevujícím se znakem malíře je vyobrazení pasti na korýše na straně levé a volné kotvy, archetypu námořnictví, na straně pravé. Dílo Loďky je krásným příkladem práce Jana Zrzavého a přináší jeho oblíbené téma v nezaměnitelném podání, téma, které autora provázelo takřka po celý jeho tvůrčí život.