076 | KOSTEL (VELIKONOCE)

    NEJEDLÝ Otakar (1883 - 1957)

    Olej na plátně, 95 x 110 cm, rámováno, datace 1916, signováno vpravo dole Ot. Nejedlý 1916.
    Námět, který má divák možnost shlédnout, autor mnohokráte nevyužil a natož v takovémto formátu. Otakar Nejedlý v díle nešetří svými typickými projevy. Ať se jedná o barevnou paletu či až impresně vyvedenou formu, Otakar Nejedlý zde naložil s takto typickým malířským námětem osobitě a přinesl divákovi kus své expresivity. Ta se projevuje nejen z nánosu barev, ale hlavně v pohybu, deformaci, stylizaci tvarů, které jsou za pomoci těchto vlivů malířem vrženy do jiných vyznání. Hlavním motivem díla je kostel, který se tyčí nad krajinou a vládne jí. Atmosféra obrazu je potemnělá, až mystická. Za pomoci temných odstínů barev a navození atmosférického jevu bouřky, která se chýlí ke svému propuknutí. V popředí, skoro ve středu plátna, se nalézá zástup příchozích postav oděných do rudé barvy. Tuto barvu lze interpretovat jako znak mučednického svátku či například svátek sv. Petra a Pavla, anebo jen autorskou myšlenkou. Dílo si bere na přetřes klasický námět a dodává mu velice expresivní tvar. Otakar Nejedlý zde vytvořil jímavý pohled, který se v jeho díle jen tak nevidí. Dílo Kostel přednáší Nejedlého tvorbu z doby válečné, jeho pocitový rejstřík, divák má tak možnost nahlédnout alespoň trochu do raného díla tohoto velkého českého malíře.

    • dosažená cena: 100 000 CZK