077 | STAVENÍ

    NEJEDLÝ Otakar (1883 - 1957)

    Olej na plátně, 75,5 x 90 cm, rámováno, datace 1918, signováno vpravo dole Ot. Nejedlý 1918.
    Pečlivá výstavba obrazu Stavení a jeho barevné řešení dává divákovi záhy myslet na francouzské postimpresionisty, to vše skrze autorovy osobní zážitky a dojmy z Paříže, kterou mezi lety 1906-1907 společně s dalšími umělci z Čech navštívil. Zvláště kompozice založená na dialogu mezi pozoruhodnou perspektivou a široce se otevírajícím objemu divákovi připomene pečlivé konstrukce Cézannovy, stejně jako široké tahy štětcem, zářivé barvy a černé kontury Gauguinovy exotické krajiny. Dlouholeté přátelství s protagonistou kubistických tendencí Vincencem Benešem je stejně tak v obraze Stavení dobře promítnuté a místo pohledu do vesnické ulice tak pozorujeme spíše naaranžované kubistické zátiší. Obraz vznikl po návratu z Francie, kde Nejedlý společně s přítelem Benešem zachycoval bojiště první světové války, a proto se posléze rozhodl zpřítomnit a vypodobnit charakter české krajiny. V tomto až topografickém zaznamenávání se stal Nejedlý jedním z mistrů svého řemesla a přinesl tak do českého prostoru kýžený osobitý styl, který se rázem stal obdivovaný a ceněný. Autorova vytříbenost v kombinaci zachycení reálii s krajinným reliéfem a jeho lomenou oblohou, nás jako diváka přenáší v čase a prostoru a dává možnost poddat se vytvořené kráse. Dílo Stavení je, jak svou datací, tak námětem, výtečného ražení a příkladnou ukázkou autorovy tvorby.